„postavíme Vám DOMOV…“

 

Dřevostavba obecně, je dům postavený z větší části ze dřeva. Dle zvoleného výrobního postupu pak můžete volit například mezi rámovou konstrukcí a konstrukcí kompletně postavenou z masivních trámů či kulatin.

Sendvič (rámová konstrukce)nasedrevostavby_01

Masivní hranoly a kulatina tvoří pouze základní nosnou konstrukci staveb tohoto typu. Výplně a obklady jsou tvořeny jinými levnějšími materiály (sádrokarton, OSB desky, palubky, atd.), což se výrazně projeví na konečné ceně stavby.

Dřevěnice (roubenka)

Dřevěnice je kompaktní stavba z masivních trámů (nejčastěji smrk, borovice, modřín), které jsou kladeny vodorovně na sebe a v rozích spojovány tesařskými vazbami (rybina, pulplát, klín.) Při stavbě původních dřevěnic se k sobě kmeny přitesávaly pouze mírně, v současnosti se využívá hraněných trámů. Typické je také různorodé zdobení stropních trámů.

Srub

nasedrevostavby_02Srubový dům je díky svému typickému vzhledu v podstatě nepřehlédnutelný. Při jeho stavbě se používají celé kmeny stromů. Klády se do sebe zatesávají sedlovými spoji, přes které vyčnívají ven ze srubové stěny. Obvykle se kulatina odkorňuje ručně, takže si dřevo zachovává velmi přirozený vzhled. 

Rekonstrukce dřevostaveb

Při obnově starého dřevěného domu se na nás obraťte formou konzultace. Ideálním řešením rekonstrukce je obnova s dodržením původních technologií. Zároveň je samozřejmě možné původní část objektu vhodně nahradit nebo doplnit. Kouzlo starých dřevěnic spočívá právě v jakési letité nedokonalosti, kterou na dřevě zanechávají povětrnostní podmínky. Pokud je však zdravé, jsme rádi, můžeme-li jeho vlastnosti ještě využít a dát mu druhou šanci. Jsme také samozřejmě schopní toto „kouzlo opotřebovanosti“ do určité míry věrně napodobit a případné nové části stavby upravit tak, aby jako staré alespoň vypadaly. V tomto případě používáme především technologii tzv. „kartáčování“ (kdy se z povrchu dřeva odebírají měkčí letokruhy) a ruční tesání trámů.
nasedrevostavby_03
Rekonstrukce dřevostavby je – dle našich zkušeností – vždycky tak trochu dobrodružstvím. Nikdy úplně přesně nevíte, jaké se objeví vzácné tajemství, nebo zapeklitá komplikace. O to větší je to pro nás výzva a o to větší míváme radost z konečného výsledku.

Další drobné stavby a doplňky

 • střechy a krovy
 • rekonstrukce střech
 • přístřešky pro auta, pergoly, altány
 • valašské překládané stropy
 • zahradní nábytek
 • zábradlí ochozů a teras
 • plotynasedrevostavby_04
 • schodiště a podlahy
 • palubkové podbití
 • dřevěné doplňky a hračky (truhlíky, houpací kůň, atp.)
 • případně jiné stavby a výrobky na přání zákazníka

Interiéry

V rámci výstavby dřevostaveb jsme také schopní zajistit návrh a realizaci interiérů. Na Vaše přání Vám zprostředkujeme setkání se zkušenou designérkou, která Vám pomůže vytvořit celý vnitřní prostor dle Vašich představ. Včetně ručního nákresu detailů a nadstandardních interiérových prvků, stylového i moderního nábytku a doplňků na míru (např. řezbářských originálů a dalších artefaktů.)